Güzelliğin kıstası nedir?

Güzelliğin kıstası nedir?

Güzel olduğumuzu bilmek değil hissetmek isteriz. Kendini güzel hisseden kadının güçlü olduğu söylenir, peki kadınlar böyle hissetmeye zorlanıyor olamaz mı? Erkekler daha güzel kadınlarla birlikte olsun diye tüm kadınlara güzel olma dayatılıyor olamaz mı? Bakımsız kadının özgüveni olmayacağı söylentisi yalan olabilir mi?

Anadolu kadınlarına bakalım

Bütün gün tarlada çalışan, evde çocuk bakan, tüm gün çevre işleri ile ilgilendikten sonra akşam bakımlı süslü cilveli kadını oynamaya zorlanamyan Anadolu kadını, sizce kendisine güveni olmayan bir kadın mı? Yoksa erkeklerin göz zevkine hitap eden, dayak yiyen, kapitalizmin elinde meta olarak mecmualarda resimleri boy boy çıkan kadınlar mı mutlu?

Kadını erkeğin gözünde meta haline getiren dayatmalar güzellik kıstasını oluşturmamalı

Bu nedenle kadınların modern hayattan kendilerine alması gereken şey eğitim, kariyer gibi detaylardır. Tüm bunlar güzelliğin kıstasları olarak kabul edilmelidir.

  • Fazla kiloyu değil eğitimsizliği sorun etmelidir.
  • Sivilceleri değil çalışmıyor olmayı dert etmelidir.
  • Saç rengini değil, sosyal hayattaki yerini düşünmelidir.

Kadın, meta olarak görünüşü ile değil, zekası ile insan olarak değerlendirilmeli, güzellik kıstasları arasında ilk sırayı bu özelliğe vermelidir. Bakımsız kadın özgüvensiz demek yerine, eğitimsiz kadın özgüvensizdir denilmelidir. Dayatılması gereken şey kadına güzelliği değil eğitimli olması gerektiğidir.