Güneş lekeleri ve çillenme nasıl geçer?

Güneş lekeleri ve çillenme nasıl geçer?

Yaz döneminde yaşadığımız cilt problemleri arasında çiller ilk sırada yer alıyor. Güneşe savunmasız çıktığımızda cildimizde güneş lekeleri ve çiller meydana gelebiliyor. Bunu engellemek için öncelikle mutlaka güneş koruyucusu kullanmalıyız. Bunun dışında akşam saatlerinde, yani güneş ışığı olmadığı saatlerde C vitamini ve E vitamini kapssülü kırdığımız herhangi bir nemlendirici krem ile cildimizi tazelememiz gerekiyor.

Lekelerin nedeni E vitamini ve C vitamini eksikliği!

Güneş cildimizin dostu değil, ihtiyacı olan helojeni, E vs C vtaminlerini azaltıyor. Lekeler de bu yüzden meydana geliyor. Özellikle yüz bölgesinde, omuzlarda ve dekolte bölgesinde meydana gelen leeler ciltin erken yaşlanmasına neden oluyor.

Lekelerle mücadele ederken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sabah saatlerinde güneşe çıkmamanızı öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre günün ilk ışıkları leke konusunda daha etkili. Bu nedenle çillenmeye müsaitbir cildiniz varsa akşam güneşini tercih etmelisiniz.

C vitaminini düzenli olarak almalısınız, taze sıkılmış portakal suyu tüketmenin yaz döneminde cildinizin daha sağlıklı olması adına gerçekten önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bol su tüketin

Cildinizin tek doktoru sudur. Su, yetişkin bir insaanın günde 3 litre kadar tüketmesi gereken yaşasam öneme sahip bir besin. Su tüketimini arttırdığınızda cildinizde yaşadığınız sorunlar da azalacaktır.