Güneş cilt lekesine neden olabilir

Güneş cilt lekesine neden olabilir

Güneş cilt lekesine neden olabilir

Özellikle yaz aylarında herkesi saran bronzlaşma isteği aslında tedavi gerektirecek seviyede ciddi cilt lekelerine neden olabilir. Güneşin zararlı etkilerinin sonucu olarak gözlenen bu cilt lekeleri hücrelerdeki renk pigmentlerinin geçici ya da kalıcı olarak hasar görmesi sonucunda ortaya çıkar.

Güneş lekesi neden oluşur?

                Dünyamızı aydınlatan güneşin yaydığı UVA ışınları uzun süre maruz kalındığında radyasyon ile birlikte cilt altı dokularda değişikliklere neden olmaktadır. Renk pigmentlerine ve melanin hücrelerine zarar veren bu ışınlar kaşıntı, ağrı ve ödem oluşmasına neden olmakta, bir süre sonra da ciltte lekeler ile kendini göstermektedir. Güneş bu lekelerin oluşmasında aktif rol oynadığı gibi mevcut lekelerin daha da koyulaşmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle hem cilt lekelerinden korunmak isteyen kişilerin hem de cildindeki lekelerin daha da koyulaşıp tedavi gerektirmesini istemeyen kişilerin özellikle yaz aylarında yüksek faktörlü güneş kremi ve nemlendirici kullanması şarttır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

                Cilt lekelerinin tedavi edilmesi için leke türünün ve cildin hangi katmanında bulunduğunun uzman bir doktor tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Bu incelemelerin sonrasında kimyasal peeling ile derinin tüm tabakalarındaki lekeler etkili şekilde ortadan kaldırılabilir. Kriyoterapi olarak bilinen dondurma yöntemi ise yüzey lekelerinde etkili olmaktadır. Bu yöntemlerin yanı sıra yeni geliştirilen Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi de birkaç seansta cilt lekelerine karşı etkili bir çözüm olarak lekelerden muzdarip olanlara sunulabilir.