Gözlerinizi gerektiği gibi koruyabiliyor musunuz?

Gözlerinizi gerektiği gibi koruyabiliyor musunuz?

Göz sağlığınız çok önemlidir

Göz son derece hassas bir organdır. Gözlerinizi öncelikle güneşe karşı, sonrasında ise tüm gündelik hayatınız süresince ışık veren her türlü cihaza karşı korumanız gerekir. Göz kuruluğunun en büyük nedeni gözünüzün ani ışık patlamalarına maruz kalmasıdır. Gözünüz için böyle bir problem yaşadığınzda ilk olarak 24 saat önemlidir. Hemen müdehale etmeniz, gözünüzün zarar görmesini engelleyecektir. Gözleriniz böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınıda göz kapağınızın altında kızarıklık oluşmuş ise durum ciddidir. Hemen acile giderek gözlerinize gereken müdehaleyi yaptırmalısınız aksi takdirde görme kaybı yaşanacaktır.

Son derece dikkat gerektiren ve ilk yardım için gecikmemenin önemli olduğunu bilerek hareket etmenin önemli olduğunu bilerek gözlerinize iyi bakmalısınız. Güneşe uzun süre bakmanızın değil, bir anlık bakmanızın bile zararları olabileceğini bilmeniz gerekir.

Göz bebeğinizin, gözünüzün tüm tabakalarınızın ışığa son derece duyarlı olduğunu gözünüzün anatomik yapısından anlayabilirsiniz. Gözleriniz bu nedenle çukurun içinde ve refleks olarak hemen harekete geçen bir yapıdadır.

Gözlerinize iyi bakın

Gözleriniz için kurumayı engellemesi adına doğal göz yaşı damlalarınızı kullanmalı, düzenli olarak göz doktoru kontrolünden mutlaka geçmelisiniz.