Glüten kullanımı

Glüten kullanımı

Glüten kullanımı

Öncelikle glütenin ne olduğu ile söze başlayalım glüten özellikle buğday v.s. gibi tahıllarda bulunan ve bunlardan vücudun depoladığı bir protein grubu. Bitkilerden ve tamamen doğadan elde edildiği için insan sağlığında önemli bir yer tutmaktadır. Jelatin denilen ve çeşitli besin gruplarından elde edilen üründen daha sağlıklı bir çözümdür ve lezzet bakımından daha öndedir.

Glüten, özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein olduğundan dolayı glüten içermeyen tahıl grubu bulunmamaktadır.

Glüten ekmek hamuru ve ya tahıl unları ile elde edilen tüm hamurlardaki birleştirme görevini üstlenir bir nevi çimento görevini gören glüten ekmek yapımı için en önemli maddelerden biridir. Ve glütensiz şekilde ekmeği ve ekmek çeşitlerini mayalamak son derece zordur. Glütensiz ürünlerde tad olarak her ne kadar benzer de olsalar kesinlikle glütenli ekmek gibi bir lezzete sahip değillerdir.

Önemli bir besindir ancak..

Kolay sindirebilen bir ürün olan glüten bazı insanlarda bunun tersi sonuçları içerip onlara sağlıksız sonuçlar verebilir bunun içinde çölyak denilen fizyolojik sorunun varlığının tespit edilmesi ve buna uygun olarak glütensiz ürünlerin bu hastalar üzerinde kullanılması oldukça önemli bir yer tutar.