Erken yaşta menopoza girmek!

Erken yaşta menopoza girmek!

Hayatımızın çok da sağlıklı gitmediği, erken menopoz riskini her kadının taşıdığı günümüzde anne olmak için eğitim, kariyer derken yılların geçip gittiğini görmek, hayatımız hakkında tedirgin olmamıza neden oluyor. Bir kadının sevgi anlamında en üst doyum noktası olan annelik için öncelikle menopoza girmemek gerekiyor. Bir takım ilaçlarla erken menopozdan çıkabiliyorsunuz fakat bedeninizin biyolojik saati bu defa ciddi anlamda bozuluyor. Ruhsal olarak etkilendiğiniz bu evreler, neticede hem psikolojik hem de bedensel olarak kendinizi kötü hissetmenize neden oluyor.

Erken menopoz neden önemli?

Biz kadınlar belli bir yumurta rezervi ile dünyaya geliriz. Yumurta sayımız bellidir ve yaşadığımız süre zarfında ortalama 15-20 içerisinde bu rezervi tüketiriz. Annemiz, anneannemiz, teyzemiz hangi yaşlarda menopoza girdi ise, o yaşlarda yumurta sayısı tükenmiştir. Bizler de aynı yaşlarda menopoza gireriz. Fakat yediğimiz besinler, GDO ile oynanmış ürünler menopoz yaşını aşağı çekmektedir. Çünkü yumurta kalitesini tüketmektedir.

Erken menopoz belirtileri, adetin düzensizleşmesi ile ortaya çıkar. Anne olma düşüncesini taşıyan her kadının erken menopoz belirtilerini hissettiğinde uzman hekime başvurması gerekir.