Ergenlik döneminde yaşanılan değişiklikler

Ergenlik döneminde yaşanılan değişiklikler

Hayır, kurt insana dönüşmüyorsunuz!

En çok dikkat çeken diğer bir değişim ise her iki cinste de görülen tüylenme ya da hormon fazlalığı/azlığı bakımından kıllanma olarak da adlandırılabilen durumdur. Kız ve erkek çocuklarda; bacak, koltuk altı ve genital bölgelerde oluşan tüylenmeler için her iki cinse özel farklı çözümler sunulmaktadır. Kız çocuklar için önerilen ağda, birey adet görmeye başlamış ve tüylenmesi tamamlanmışsa lazer epilasyona yerini bırakmaktadır.

Erkek çocuklar içinse yüzde de görülen tüylenme/kıllanma için, birey tahriş edici her türlü maddeden uzak durmalı, tıraş sabunları ve tıraş sonrası nemlendiriciler ile sakal ve bıyık bölgelerini bakımsız bırakmamalıdır.

Doktor Ataman, kızlarda yüz bölgesinde oluşan ve erkeklerde bu bölgede oluşmayan tüylenme içinse siz gençleri ve ebeveynleri uyarıyor. Bu durumun hormonal bir bozukluk olabileceğinin altını çizen Dr. Ataman, gerekli tıbbi yardımın alınmasının önemli olacağını söylüyor.

Terleme problemi:

Sürekli ve hızlı bir gelişim içinde olan vücudunuz, önceki zamanlara kıyasla daha fazla artık verecektir. Bu artık ve kullanılmayan maddeler ter yoluyla da vücuttan atıldığı için ergenlik döneminde aşırı terleme nedeniyle oluşan bakteri ve mantarlarda bir artış söz konusu olacak, bu da istenmeyen bir kokuya neden olacaktır.

Sık sık yapılacak banyolar, kullanılacak özel duş jelleri ve hatta antibiyotikli jeller, duş sonrası kullanabileceğiniz roll-on ya da deodorantlar ise bu probleme bir çözüm olmuş durumda.