Ergenlik döneminde nelere dikkat etmeli?

Ergenlik döneminde nelere dikkat etmeli?

Dr. Ataman, tüm bunlar harici kişinin dikkat etmesi gereken belli başlı şeylerin olduğunu söylüyor. Biz de sizler için bunları maddeledik:

  • Sürekli bir gelişim içinde olan vücut, ergenlik döneminde, en az, 9 saat uykuya ihtiyaç duymaktadır. Uzmanlar tarafından belirlenen en uygun uyuma saati ise gece 10 ve sabah 7 arasıdır.

 

  • Bol su tüketimi çok önemli olmakla birlikte asitli, yağlı ve gıda boyalı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun harici daha sağlıklı ve doğal besinler, et, süt, yumurta gibi protein açısından zengin yiyecekler tüketilmeli; vücuda giren vitamin karbonhidrat yağ ve protein dengesi kesinlikle bozulmamalıdır. Baklagiller, vitamin, protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olduğu için tüketimi es geçilmemelidir.
  • Ergenlik döneminde temizlik adeta ölümcül bir öneme sahiptir. Her gün banyo yapılmalı ve çamaşırlar değiştirilmeli, özellikle yağlanan ve sivilcelenen yerlerin temizliğine ekstra önem verilmelidir.

 

  • Kızlar için makyaj abartılmamalı ve eğer mümkünse hiç yapılmamalıdır. Fakat bu dönemde güzel olma ihtiyacı artacağından, kullanılacak makyaj malzemeleri besleyici özellikte olmalıdır. Fondöten kullanımı ise deri gözeneklerini tıkayacağından vücut hava alamaz ve sivilce oluşumu çoğalır, bu nedenle de kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Bir diğer ve en önemli nokta ise, gelişim döneminde olan organların hiçbir yabancı maddeyle kirletilmemesidir. Özellikle karaciğere hasar veren alkol ve akciğere hasar veren sigara kullanımı hiçbir şekilde önerilmez.

 

Doktor yardımı almanız gerekebilir!

Aşırı tüylenme ya da hiç tüylenmeme, ani kilo alımı, aşırı yağlanma ve sivilcelenme gibi olması gerekenden fazla ya da az herhangi bir değişim, kişinin aklına direkt olarak hormonal bozukluğu getirmeli ve zaman kaybetmeden bir uzmanın yardımına başvurulmalıdır.