Ergenlik döneminde erkek çocuklarla iletişim

Ergenlik döneminde erkek çocuklarla iletişim

Erkek çocukları ile iletişim kurmak özellikle ergenlik döneminde güçleşmektedir. Anneleri ile olan iletişimlerinde dahi problem yaşanmaya başlar. Bu yönde problemlerle doğru şekilde mücadele etmek için öncelikle çocuğun bu dönemde hassas oldğunu anlamak zorundasınız.

Anlayışlı olması gerken tarafın öncelikle ebeveyler olduğunu kabul etmemiz gerekir. Erkek çocuklarının ergenlikleri ile kız çocuklarının ergenlikleri arasında ciddi derecede farklar vardır. Bu farkları kabul etmek, bunların farkında olmak ve çocuklarla iletişimde bu özellikler unutmadan hareket etmek gerekir.

Zor bir dönemden geçtiğini, fizyolojik olarak farklılaşmakla birlikte hormonların düşünce yapısını değiştirdiğini, ilgi odaklarının farkılaşması ile kendini tanımakta zorluk çeken ergenlik dönemi gençlerinin hayatlarını ne şekilde kolaylaştıracağını bilemeyen anne babalar kuşak çatışmasını yaşamaya başlamanın şaşkınlığı ile hata yapabilirler. Fakat uzman bir psikolog aracılığı ile ergenlik döneminde nasıl davranmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Çocuğunuzun hassas bir dönemde olduğunu bilerek, kırmaktan ve onları sizden uzaklaştırmaktan kaçınarak bilinçli bir şekilde iletişim kurmaya gayret göstermelisiniz.