Ergenlik döneminde bipolar bozukluk

Ergenlik döneminde bipolar bozukluk

Ergenlik döneminde yaşanılan sorunların bazı çocuklar için çok daha vahim olmasının nedeni, o kişide yer alan psikolojik rahatsızlıklardır. Özellikle bipolar bozukluk, duygu durum bozukluklarında ani iniş çıkışlar anlamına gelmektedir. Kendinizi çok daha neşeli hissedersiniz, bir anda çok daha kötü hissetmezsiniz bu yanlış biliniyor. Bir dönem herşey mümkün gibi gelirken bir dönem herşey imkansız gibi gelir. Mutsuzluğunuzun da sonu yok gibidir, neşenizin de. İşte böyle bir ruh hali dalgalanması bipolar bozukluk olarak nitelendiriliyor.

İntihara meyilli kesim

Ergenlik dönemini ciddi zorluklarla geçiren kişilerin bipolar olduğunu teşhis etmek kolay değil ancak belirtileri de göz önünde bulundurarak mutlaka uzman bir hekm kontrolünden geçmek gerekiyor. Çünkü beden sağlığımız nasıl ki yaşam kalitemizi etkiliyorsa, psikolojik sağlığımız da bu anlamda önemlidir.

Görünmeyen bir hastalık ancak belirtileri var!

Ergenlik dönemi genel olarak bipolar özellikler gösterecektir. Bunu gerçek bipolar hastası ile ayırt etmek için doktor kontrolünde olmak şart. Çocuğunuz çok mutlu olduğunda ve çok üzgün olduğunda bu dönemler arasındaki geçişleri nedensiz yaşıyorsa bu konuda dikkatli olmanız gerekir.