El ve bileklerdeki sinir sıkışması, fıtıklar ve önlem alma

El ve bileklerdeki sinir sıkışması, fıtıklar ve önlem alma

Eldeki sinir sıkışması damlaya damlaya göl olur misali bir anda karşımıza çıkmıyor, kavanoz kapağını zorladığınızda dahi sinir sıkışması ortaya çıkabiliyor. Bir anda karıncalanma, uyuşma, elektrik çarpması gibi hislerle elinizde ağrı sızı hissedebilirsiniz. Bel ağrıları gibi bir anda da oluşabilir.

Kimulatif bozukluk olarak tanımlanan sinir sıkışmaları kitlenme anında yaşadığınız stresle de ilgilidir. Hem pozisyona bağlı olarak bir kitlenme  tutulma olabileceği gibi fıtık senaryosunun ürünü de olabilir.

MR çektirmek önemli, her bel ağrısı fıtıl değildir.

Arabada nasıl oturalım? Bilgisayar başında nasıl oturalım? Tüm bunları bilerek hareket etmek gerekir. 110 derecelik oturma şekli ve bel desteği kullanmak çok önemlidir. Bu ergonomik yastıkları ofiste de kullanabiliriz. Bel egzersizleri de önemlidir. Ayakda dururken dahi bel egzersizi yapabiliriz. Bel ve kalça kaslarını kasarak dik duruşa dikkat etmek bu anlamda önemlidir.

Bulaşık yıkarken dahi egzersiz yapabilirsiniz. Karın kaslarınızı sıkarak daha sıkı bir karına sahip olabilir aynı zamanda bel fıtığından korunabilirsiniz. Evden dışarı çıkayacak durumda ağrılarla dolu bir hayatınız varsa, insanın mutlu olmasını sağlaya seratonen salgılamak için bu hormonu salgılayacaksınız.

Günlük yaşamdaki stres ve sıkıntılara dayanıklılığınız artıyor. Sinir sıkışması, fıtık ve kas ağrıları bu anlamda engellenebilir.