Eklem ağrılarının nedenleri ne olabilir?

Eklem ağrılarının nedenleri ne olabilir?

Eklem ağrılarının nedenleri çok farklı olabiliyor, spor yaralanmaları dışında yaşanılan eklem ağrılarının büyük kısmı eklem romatizmasından kaynaklıdır. Özellikle eklemerde şişme, ateş, yanma hissi, kronik ağrı şikayetleriniz var ise eklem romatizması olma ihtimaliniz üzerinde durmalısınız. Bu hastalığın öncelikle dönem dönem belirtileri artar. Atak geçirme şeklinde seyreder. Bir dönem ağırlaşır bir dönem çok iyi olursunuz. Özellikle yağmurlu havalarda, rutubetli bölgelerde ağrının şiddeti artar. Fakat normal zamanlarda da ince bir sızı şeklinde ağrı eklemlerinizde hissedilir düzeydedir.

Her ağrı bir değildir

Parmaklarınız, bilekleriniz, boynunuz, omurganız küt küt atma şeklinde sancı yapıyorsa, bu sancı dönem dönem ciddi şekilde artış gösteriyorsa mutlak ramotoloji profesörünü ziyaret etmelisiniz. Özellikle ağrının en şiddetli olduğu dönemde doktora gitmelisiniz. Ağrınızın geçmesini beklerseniz doğru tanı konulamaz. Çünkü kanınızdaki romatizma mikrobunun artış gösterdiği dönemde yani atak geçirdiğiniz dönemde tahlillerinizin yapılması gerekir.

Eklem ağrılarına son vermek için asla masaj uygulamayın. Eklemlerinize asla ( kireçleme teşhisi koyulmadı ise ) sıcak uygulamayın. İltihabi durumlarda masajın ve sıcağın iltihabı yayan ve çoğaltan etkisi vardır. Bu nedenle son derece dikkatli davranmalısınız. Ağrılarınızı arttırmamalısınız.

En kısa sürede ağrılı dönem sona ermeden tedavinizi yaptırmalı, tanı ve teşhis için araştırma hastanelerinin ramotoloji servislerine başvurmalısınız.