Düzenli uyku sağlıklı yaşam için önemli

Düzenli uyku sağlıklı yaşam için önemli

Sağlığına önem veren insanların öncelikle düzenli uykuya ihtiyacı vardır. Uyku, beynin ve omuriliğin dinlendiği tek alandır. Uykuda dahi tam olarak çalışmayı durdurmayan beyin kendisini rolantiye alır, bilinç altı ve ruyalarla bedenin motor hareketlerini devam ettirmeyle kısmi çalışmaya devam etse de beynin dinlenmesi için uyku son derece gereklidir. Uykunun düzenli ve özellikle güneşin battığı saatlerde alınması gerekir. Eğer gece uykunuzu almıyorsanız düzensiz bir yaşamınız var demektir.

Düzenli uylu eşittir düzenli yaşam demektir. Düzenli bir yaşama sahip olmak içinse düzenli bir iş ve düzenli bir özel hayat gerekir. İnsanlar bu yüzden evlenirler, düzenli bir işe girerler. Hayatın düzene girmesi bu nedenle önemlidir. Çünkü uykusuzluk hasta edebilir!

Uyku neden önemlidir?

Çünkü uyuduğunuzda bedeniniz dinlenir, dinlenme ise günün yorgunluğunu atmak, adeta sıfırlanmak için gereklidir. Günün yorgunluğun atmak ve kendini yenilenmiş gibi hissetmek için özellikle de hücre yenilenmesi sağlamak yani genç kalmak için düzenli uyumanız gerekir.

Ajda Pekkan asla gece 00:00’dan sonra ayakta durmaz!

Gece uykusunun gençleştirdiği ortada. Sizler de geceleri uyuyarak yaşlılık belirtilerini hafifletebilirsiniz. Genç kalmanın ve sağlıklı olmanın bir sırrı da düzenli uykudur.

Düzenli uyumanız psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi de sağlar.

Düzenli uyuyan insan için farkındalık, idrak, algı daha mümkündür. Kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.