Doğumdan sonra idrar kaçırma artıyor mu?

Doğumdan sonra idrar kaçırma artıyor mu?

Erkekteki nedenler daha az. İleri yaşlarda yani 60 yaş üzerinde kadın ve erkekte eşitleniyor.  %16 oranında bu sorun yaşanıyor. Kadınlarda doğum bu sorunda çok etkili. Yaşlılık en büyük etken. Yaşlılıkla birlikte bir takım yapısal değişiklikler mesanede oluşmaya başlıyor. Büyük damarlarda nasıl plaklar gelişiyorsa, mesaneye giden damarlarda da plaklar gelişebiliyor. Bir takım uzun süreli iskemi durumuna neden oluyor. Özellikle bayanlarda östrojen hormonunun azalması bu bölgede geri dönüşümsüz değişiklikler oluşabiliyor.

Normal doğumun bir risk olmadığını ancak zorlu doğumun ciddi bir risk olduğunu bilmelisiniz. Özellikle şişmanlık, sigara tüketimi idrar kaçırmaya neden olarak başlıca etkenlerdir.

Stres tipi idrar kaçırmadan kilo vererek kurtulabilirsiniz

Kadınların bu sıkıntılardan kurtulması için çok daha dikkatli olması gerekir. Hapşırma, gülme ile birlikte idrar kaçırma sorunu yaşayan bir hastanın nedenleri farklıdır. Stres tipi idrar kaçırma olarak bu durumu tanımlayabiliriz. Bir de mesanenin nasıl çalıştığını bilen tıp dünyası bu sorunu net olarak çözebilmektedir.

Normalde mesane içi boş bir organdır, içine idrar geldikçe basıncı düşük tutmak için mesane genişliyor ve yüzeyinde baskıyı azaltır. Mesane doluluğu hakkında beyine giden sinyaller vardır. %50 oranında dolu olduğunda sinyaller gitmeye başlar. 300cc ebatına geldiğinde mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı geliyor.

İstemli olarak idrarın çıkışını kontrol eden kaslar zamanla yorulabiliyor.