Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Ramazan yaklaşıyor, diyabetiklere önemli uyarı

Canan Karatay’ın yaptığı açıklamalara göre şeker hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerekiyor. Şeker hastalığının hangi safhasında olunursa olunsun, tip 1 veya tip 2 fark etmeden kesinlikle oruç tutulmaması gerektiğini belirtiyor. Çünkü metabolizmanızın çalışma sorunları vardır ve iftar sahur şeklinde ilaçlarınızı dengeleyerek oruç tutmaya devam edilmesinin ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

Ekmek yenildiğinde, havuç tüketildiğinde şeker asla dengelenmez. Çünkü tam buğday ekmeği, kepek ekmeği fark etmeden şeker hastaları için ciddi bir risktir.

Karaciğer yağlanmasının nedeni yine ekmek!

Tam buğday ekmeği, şekerden daha çok şekeri yükseltiyor. Çok dikkatli olmak, beslenmede önemli detaylara dikkat etmek gerekiyor. Ekmek yerine fındık, fıstık, ceviz ve yumurta tüketin.

Ramazan ayında su tüketimi azalacağı için diyabetik kişilerde oruç ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Şeker hastalığını tetiklememek için mutlaka rahatsız olan kişilerin oruçtan uzak durması gerekiyor.

Oruç tutamıyor olmanın dini açıdan ibadetinizi yerine getiremiyor olmak demek olduğunu düşünmeyin, yoksul insanlara gıda yardımı yaparak oruç ibadetinizi sağlığınıza zarar vermeden yerine getirmiş olabilirsiniz.