Çocuklara anlatılan masallar

Çocuklara anlatılan masallar

Çocukların duygu durumlarını derinden etkileyen ve özellikle gelişim çağında sağlıklı bir pskiolojiye sahip olmalarını sağlayan masallar, zannettiğinizden çok daha önemli role sahip. Çünkü masallar, sosyal hayat hakkında algı yeteneği kazandırır. Sağlıklı seçimler yapmak bu nedenle önemlidir. Sağlıklı bir seçim için sağlıklı düşünmek gerekir.

Pamuk prenses ve yedi cüceler, sindirella gibi masallar kız çocuklarına her zaman bir erkek tarafından kurtarılmayı bekleme umudu verir. Gerçekte sosyal hayat kadınların erkeklerin egemenliğine sığındığı bir dünya ise, burada çocuklara anlatılan masalların etkisi büyüktür. Özellikle kız çocuklarına ” Evlendiler ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar! ” ile biten masallar anlatmak modern kadını inşaa etme konusunda büyük bir sorundur. Temelden değiştirilmesi gereken kurgulardır.

Güven, güç, başarı ve kendini tanımaya yönelik yenilikçi masallara ihtiyacımız var

Çocuğunuza anlattığınız masallardaki kadın kahramanların çocuğunuz için idol değil, kendisini yerine koyduğu karakter olacağını bilerek anlatmalısınız.

Kız çocuklarına anlatılan masalların bu denli düşünülerek anlatılması gerekir. Kız çocukları masallardan son derece etkilenir, bu etkiyi yönetmek önemlidir.