Çocuğunuza satranç öğretin

Çocuğunuza satranç öğretin

Satranç öğrenmenin çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Çocukların beyin gelişimi için sadece beyni güçlendiren yiyecekler tüketmesi yani bedenen sağlıklı olması yeterli değildir. Çocuklar için satranç oynamanın zihin gelişimi adına gerçekten önemli olduğunu bilmelisisiniz. Çocuğunuzun erken yaşlarda hatta 5 yaşında satranç öğrenmesi, geleceğine şekil vermesi ve hayatı için doğru seçimler yapması adına önemlidir. Ana sınıflarında ve kreşlerde satranç eğitiminin veriliyor olmasının tek nedeni budur.

Çocuğunuza satranç öğretmeye başlarken

Öncelikle taşları tanımasını sağlamalısınız. Her taşın ve her taş grubunun bir görevi vardır. Bunu hikayeleştirerek anlatmalı sonrasında bir bütün olarak değerlendirmesini takip etmelisiniz.

Piyonların görevini, filin, kalenin, vezirin, atların ve şahın neden korunması gerektiğini hikayeleştirebilirsiniz. Piyonları kolay feda etmemesi ve oyunu kurması için gerekli adımları atması için kullanması gerektiğini kavraması önemlidir.

Genç beyinler satranç sayesinde hızla gelişiyor!

Satranç takımı seçerken çocuklarınız için eğlenceli tasarımları tercih edebilirsiniz. Dikkatlerini çekmesini sağlamak ise size düşüyor. Satranç oynamayı izleyerek de öğrenebilirler, iyi bir satranç oyuncusu olmanız bu anlamda çocuğunuzu satranç için heveslendirmeniz gerekir.

Bilinçli anne, çocuğunun eğitimi ve beyin gelişimi için gereken adımları atmalıdır. Satranç bu adımlar arasında önemlidir.