Çocuğu dinlemek neden önemlidir?

Çocuğu dinlemek neden önemlidir?

Çocuğunuzun özgüvenli olarak yetişmesini istiyorsanız iletşiminizi güçlü tutmalısınız. Annesi tarafından önemsendiğinin farkında olan, dinlenilen, fikirleri alınan bir çocuk önemli olduğunu bilir. Değerli, sevilen bir çocuk olduğunu hiseder. Bu, toplum nezdinde kendisini nasıl hissetmesi gerektiği konusunda en önemli yol göstericidir. Siz emir vererek konuşuyorsanız, çocuğun fikirlerini almıyorsanız çocuğunuzun gelecekte içine kapanık ve her söyleneni yapan kendisini sevdirmek için seviliyor hissetmek için sürekli taviz veren biri hailen dönüştürmüş olursunuz.

Özgüvenli çocuk, anne ve babası tarafından dinlenilen çocuktur!

Sevginin ve saygının bir bütün olduğunu, çocuğu severken aynı zamanda saygı duymanız gerektiğini bilmelisiniz. Çocuk, hayatınızın en önemli projesi ise, bu projede hata yapmamaya çalışmalısınız.

Çocuğun kişiliği anne ve babanın elinde şekilleniyor

Dinlenildiğini, fikirlerinin gerçekten merak edildiğini bilen çocuk kendisini geliştirmeye devam eder. Anne ve babasına anlatmak üzere öğretmenini daha dikkatle dinler. Çevresine karşı duyarlıdır, yardım beklemek veya yardıma muhtaç olmak değil, yardım edebilmek için kendisini yeterli hisseder. Hayat karşısında tam ve yetkin hisseden, güçlü karakterli başarılı ve mutlu çocuklar için çocuğunuzun kişiliğini beslemeniz gerekir.