Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka nasıl alınır?

Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka nasıl alınır?

Çalışmayan kadınların boşanma sonrasında nafaka alması kolaydır ancak çalışan kadının bu konuda şansı biraz daha düşüktür. Fakat çocuk söz konusu olduğunda her iki ebeveynin de çocuğun bakımı için eşit sorumluluk alması gerekir. Erkeklerin boşanma sonrasında nafaka vermemek için ciddi şekilde mücadele ettiğini biliyoruz, peki kadının hakları neler?

Öocuk bakımı için nafaka başvurusunda bulunabilirsiniz bunun için çocuğun giderlerini belgelemeniz ve gelirinizin bunun için yeterli olmadığını ispat etmeniz gerekir. Çocuğuk velayetini alabilmeniz için belli bir takım şartları sağlamanız da önemlidir.

Çocuğun velayetini almak için ne yapmak gerekir?

Hakim öncelikle çocuğun yaşını göz önünde bulunduracaktır. Anneye muhtaç olunan 0-6 yaş annenin velayeti almasını kolaylaştıran yaşlardır. Ancak çocuğun bakımı için uygun maddi ve manevi ortamı sağlayabiliyor olmak gerekir. Öncelikle kamu çalışanı olan ebeveyn bu konuda şanslıdır. Fakat çocuğun isteği de bu konuda belirleyici olacaktır.

Eşlerin ayrılmasından sonra eşlerden biri diğerinin yaşam şartlarından çok yüksek bir yaşam şartlarına sahipse, düşük şartlara sahip olan eş bu durum üzerinden kendisi için nafaka talep edebilir. Nafaka talep eden taraf kadın veya erkek olabilir.

Çocuk için nafaka nasıl alınır?

Çocuğun manevi açıdan sizinle yaşamasının gerekliliğini ispat ederek bakımı için gereken maddi gücü eşininizin ödemesi gerektiğini belgelemelisiniz. İyi bir boşanma avukatının dışında sizin iyi bir ebeveyn olmanız gerekir. Çünkü hakim bu konuda özgür şekilde karar verir, maddi gücünüzün olmaması çocuğunuzu alamayacağınız anlamına gelmez.

Çocuk için nafaka almak, çocuğun ihtiyaçlarını ve çocuğunuz için öncesinde belirlediğiniz eğitim planını gerçekleştirmek istiyor olmanızı doğru şekilde ifade etmenizle ilgilidir.