Astropay Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Astropay Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Astropay Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Astropay kartlar ile ilgili, gündeme getirilen farklı dolandırıcılık işlemleri bulunmaktadır. Dolandırıcılık konusundan bahsetmeden önce, astropay kullanımı ya da astropay kartın kendisi ile bir güvenlik probleminin olmadığını, belirtmek gerekmektedir. Dolandırıcılık işlemleri, kartın kullanımının ya da kartın kendisinin dışında olan işlemlerdir. En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi, bayi olmayan kişilerin, sahte siteler ile astropay kart satışı yapmalarıdır. Bu konudaki şikayetlere, internet üzerinde oldukça sık rastlanmaktadır. Genelde üyeler, astropay kart parasını ödedim, ancak, elime, pin kodu ulaşmadı, şeklinde şikayetlerde bulunmaktadır. Bu şikayet konusundan anlaşılacağı gibi, bireyler sahte bayilere gitmekte, kart bedellerini yatırmakta, ancak, pin kodunu alamadan bayi olduğunu söyleyen kişiler, ortadan kaybolmaktadır. Bu en sık rastlanan dolandırıcılık yöntemidir. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu, yetkili temsilciler ile çalışılmasıdır.

Astropay Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

Sahte bayiler ile çalışılmaması, astropay dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçilmesindeki, en etkili yoldur. Uygulanacak diğer bir yöntemde, alış veriş sitelerine, linkler üzerinden, yani, reklamlar üzerinden, gitmemektir. Sahtekarların geliştirdiği yeni yöntemlerden bir tanesi de budur. Elektronik postalar ya da kısa mesajlar ile astropay kart sahiplerine, site linkleri gönderilmektedir. Gönderilen linkler, orijinal sitelerin, adresleri değildir. Orijinal siteler, internet hileleri kullanılarak, kopya edilmekte, gerçek siteymiş gibi gösterilmektedir. Reklamlara tıklayan astropay sahipleri ise, gerçek sitelere girdiğini zannetmekte, alış veriş yapmakta ve kartları ile ödemeyi tamamlamaktadır. Ödeme aşamasından sonra, alınan bir ürün, adrese gelmemektedir. Adrese ürün gelmemesi, gayet normaldir. Çünkü, gerçekte bir site bulunmamaktadır. Astropay kullanılmış, içerisindeki para çekilmiş ve site kart sahibi ile bir daha irtibata geçmemiştir. Bu dolandırıcılığı engellemenin yolu ise, alış veriş yapılacak sitelere, reklamlar üzerinden ya da kısa mesajlar üzerinden gidilmemesidir.

Astropay Güvenliği Kişisel Tedbirleri

Astropay kart ile güvenli bir şekilde alış veriş yapabilmek için, alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Yetkili temsilciler ile çalışılması, kopya sitelerden alış veriş yapılmaması, alınacak ilk ikim tedbirdir. Astropay kodlarının, ağ bağlantılı cihazlar üzerinde hiçbir şekilde bulundurulmaması da, diğer bir güvenlik tedbiridir. Online alış verişlerde kullanılan bilgisayarlarda, güncel ve lisanslı virüs programlarının bulundurulması, önemli bir güvenlik tedbiridir. Pin kodlarının, mümkün olduğunca, erişim sağlanamayan cihazlara kaydedilmesi ya da yazılı kağıtlara not alınarak, bireylerin yanında bulunması da, önemli bir güvenlik uygulamasıdır. Alınacak son kişisel tedbir ise, ihtiyaç miktarı kadar astropay kart satın alınmasıdır. Alış veriş yapılacak ya da ödenecek miktar, ne kadar ise, o bedelde kart satın alınması ve kart ile ödeme yapıldıktan sonra, bakiyenin sıfırlanması, alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede, pin kodları ele geçirilse bile, her hangi bir güvenlik açığı oluşmayacaktır. http://www.astrpaykartal.gen.tr  Kart alındıktan sonra, tek kullanımdan sonra, iptal olacak ve yeni güvenli alış veriş için, yeni bir kart satın alınacaktır.