Antioksidanlardan vazgeçmeyin: selenyum

Antioksidanlardan vazgeçmeyin: selenyum

Hücre yenilenmesi için olmazsa olmaz: çinko

Özellikle hücre yenilenmelerinde önemi büyük olan ve badem, karaciğer, peynir, mantar, bulgur gibi maddelerde bulunan çinkodan vazgeçmemeniz önemli. Akne oluşumunu azaltan çinko, yaraların iyileşmesinde de aktif rol oynuyor.

Antioksidanlardan vazgeçmeyin: selenyum

Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan olan ve böbrek, et, deniz ürünlerinde bulunan selenyum hücre zarının dayanıklığını arttırarak cilde dinç bir görünüm veriyor. Lakin dikkat etmeniz gereken bir şey var: her şeyin fazlası gibi bunun da fazlası zarar yani toksik olabiliyor. Dikkat edelim!

Vitamin alımı çok önemli: A, E ve C Vitaminleri

Karaciğer, süt, yumurta sarısı, turuncu ve sarı sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini, güneşin zararlı etkilerini azaltıyor ve cilde dinç bir görünüm veriyor.

Bitkisel ve hayvansal yağlarda, fındık ceviz gibi kuruyemişlerde bulunan E vitamini ise hücre yenilenmesinde aktif rol oynuyor.

Greyfurt, limon, portakal, yeşil yapraklı meyve ve sebzelerde bulunan C vitamini ise, hem vücudunuzun bağışıklığını arttırıyor ve de kolojen yapıları bir arada tutarak cilde daha dinç bir görünüm veriyor.

Ve vücudun vazgeçilmezi: su

Daha elastik bir yapıda ve nem oranı korunmuş bir cilt istiyorsanız, su tüketimini ihmal etmemeniz çok önemli. Yetişkin bir bireyin günde 3 litreye yakın su içmesi gerekiyor.